Neskatoties uz ilgstošu avārijas kontracepcijas lietošanas pieredzi, sabiedrībā joprojām ir iesakņojušies vairāki nepamatoti aizspriedumi par avārijas kontracepciju. Lai tos mazinātu, būtiska nozīme ir precīzas un saprotamas informācijas pieejamībai. Šajā rakstā Dr. Lāsma Līdaka viesīs skaidrību par to, kā tieši darbojas avārijas kontracepcija, un kāpēc izvēle to lietot nepieciešamības gadījumā ir vērtējama kā atbildīga rīcība.

Trīs nepamatoti aizspriedumi par avārijas kontracepciju
3 populāri, taču nepamatoti aizspriedumi par avārijas kontracepcijas lietošanu
Avārijas kontracepcijas lietošana ir bezatbildīga rīcība
Joprojām daudziem avārijas kontracepcijas lietošana asociējas ar situāciju, kad neviens no pāra nav padomājis par drošu izsargāšanos pirms dzimumakta vai arī kontracepcijas jautājums nav ticis apspriests nemaz. Taču realitātē bieži avārijas kontracepcija tiek izmantota gadījumos, kad pēkšņi plīsis prezervatīvs. Šādās situācijās, kad pāris neplāno grūtniecību, taču izvēlētā kontracepcijas metode ir pievīlusi, avārijas kontracepcija ir pārdomāta un atbildīga izvēle.
Avārijas kontracepciju lieto tikai vieglas uzvedības sievietes
Nereti sievietes tiek kauninātas par izvēli nodarboties ar seksu bez vēlmes radīt pēcnācējus. Šie aizspriedumi bieži ir saistīti ar reliģiskiem uzskatiem, kas nosoda veselīgu seksualitāti kā grēcīgu un apkaunojošu. Tomēr sievietes lēmums konkrētā dzīves posmā nekļūt par māti ir personisks. Viņai var būt finansiāli vai ar veselības stāvokli saistīti apsvērumi, piemēram, ģimenē jau aug bērni un sievietei nav ieteicama vēl viena grūtniecība vai arī nav pietiekami resursi vēl viena bērna uzturēšanai.
Avārijas kontracepcija tiek uztverta kā aborta paveids
Vēl viens nepamatots aizspriedums par avārijas kontracepciju – tā tiek saistīta ar abortu. “Avārijas kontracepcija ir vienīgais veids, kā novērst grūtniecības iestāšanos pēc neaizsargāta dzimumakta, taču tā nevar ietekmēt grūtniecību, ja olšūna jau ir apaugļojusies vai ieligzdojusies,” precizē Dr. Lāsma Līdaka. “Avārijas kontracepcija novērš olšūnas nobriešanu, aizkavējot ovulāciju vai apaugļotas olšūnas ieligzdošanos, tāpēc to ieteicams lietot pēc iespējas ātrāk pēc neaizsargāta dzimumakta, taču ne vēlāk kā 72 stundu laikā. Ja olšūna jau būs apaugļojusies vai ieligzdojusies, ko varam klasificēt kā grūtniecības sākumu, avārijas kontracepcija to vairs nevarēs neietekmēt. Reizēm pēc avārijas kontracepcijas lietošanas var būt asiņaini izdalījumi no maksts vai mēnešreizes var aizkavēties, taču šo organisma reakciju salīdzināt ar abortu nav korekti un ilgtermiņa sekas uz veselību avārijas kontracepcija noteikti nerada,” uzsver Dr. Līdaka.
Latvijā avārijas kontracepcija bez receptes ir pieejama visās aptiekās, un nevienam, īpaši farmaceitam, nav tiesību nosodīt sievieti par to, ka viņa dara visu iespējamo, lai novērstu neplānotu grūtniecību. Šis ir personisks un apzināts lēmums, kas apliecina atbildīgu attieksmi pret dzimumdzīvi, ņemot vērā individuālo situāciju un personīgos apsvērumus.