Kontracepcija brieduma gados: kas mainās pēc 35 gadu vecuma?

Lai gan pēc 35 gadu vecuma sievietes auglība samazinās, tas nenozīmē, ka kontracepcija vairs nav aktuāla. Tieši pretēji – brieduma gados tā kļūst vēl svarīgāka, jo jāņem vērā ne tikai tas, ka joprojām pastāv iespēja iestāties grūtniecībai, bet arī vispārējais veselības stāvoklis un individuālie riska faktori.

Lai gan pēc 35 gadu vecuma sievietes auglība samazinās, tas nenozīmē, ka kontracepcija vairs nav aktuāla. Tieši pretēji – brieduma gados tā kļūst vēl svarīgāka, jo jāņem vērā ne tikai tas, ka joprojām pastāv iespēja iestāties grūtniecībai, bet arī vispārējais veselības stāvoklis un individuālie riska faktori.

Kādi kontracepcijas līdzekļi ir ieteicami sievietēm pēc 35 gadu vecuma?

Ar gadiem palielinās trombozes un sirds un asinsvadu saslimšanu risks. Tas nozīmē, ka kontracepcijas izvēlei jāpieiet īpaši atbildīgi – konsultējoties ar ārstu un izvēloties līdzekļus, kas vislabāk atbilst veselības stāvoklim.

Viens no mūsdienīgiem risinājumiem ir kontracepcijas tabletes, kas satur dabīgo estrogēnu (piemēram, estetrolu), kam raksturīga neitrāla iedarbība uz aknām un organisma vielmaiņas faktoriem. Tāpat ārsts var ieteikt arī citas piemērotas alternatīvas, piemēram, hormonālo spirāli vai nehormonālas metodes.

Kāpēc kontracepcija ir svarīga arī perimenopauzes laikā?

Sasniedzot 40 gadu vecumu, sievietēm mēnešreizes bieži kļūst neregulāras. Ja tiek dzīvota aktīva dzimumdzīve, šīs izmaiņas organismā var radīt satraukumu un neziņu. Aktuāli kļūst jautājumi: vai menstruācijas ir beigušās pavisam, vai tās atkal atsāksies, vai nav iestājusies neplānota grūtniecība? Šajā gadījumā kontracepcija kalpo arī kā drošības spilvens, sniedzot mieru un pārliecību.

Kā mazināt maksts sausumu?

Vēl viens bieži sastopams simptoms brieduma gados ir maksts sausums, kam par iemeslu ir hormona estrogēna mazināšanās organismā. Ja tas rada diskomfortu, ir pieejami dažādi risinājumi – lubrikanti, hialuronskābes preparāti, lokāla terapija, lāzerprocedūras un citas metodes, par kurām plašāk iespējams uzzināt, konsultējoties ar speciālistu.

Vai menopauzes laikā kontracepcija joprojām ir vajadzīga?

Tiek uzskatīts, ka menopauze ir iestājusies, ja vismaz vienu gadu nav bijušas menstruācijas. Tomēr pārejas posmā – perimenopauzē – grūtniecība joprojām ir iespējama. Tādēļ kontracepciju ieteicams turpināt lietot līdz brīdim, kad ārsts apstiprina, ka reproduktīvā funkcija ir pilnībā noslēgusies.

Iestājoties menopauzei, hormonālā kontracepcija vairs nav nepieciešama, taču var kļūt aktuāla menopauzes hormonālā terapija (MHT), kam ir citi mērķi, citas devas un atšķirīgs sastāvs.

Nereti šajā periodā sievietes atzīmē libido samazināšanos, kas saistīta ar testosterona līmeņa kritumu – šo jautājumu iespējams risināt atsevišķi, konsultējoties ar ārstu.

Kad iestājas perimenopauze?

Perimenopauze ir periods, kas var sākties pat 10 gadus pirms menopauzes. Šajā laikā sievietei jau var parādīties dažādi simptomi: karstuma viļņi, garastāvokļa svārstības, miega traucējumi u. c. Tas ir īstais brīdis vairāk pievērsties sev – rūpēties par veselīgu uzturu, fiziskām aktivitātēm, emocionālo labsajūtu un regulārām vizītēm pie ginekologa.

Dzīve turpinās – pilnvērtīgi un ar pārliecību

Mūsdienu medicīna sievietei sniedz plašas iespējas gan veselības saglabāšanai, gan dzīves kvalitātes uzlabošanai. Brieduma gadi ir spēka gadi un laiks, kad sieviete apzinās sevi, savas vēlmes un vajadzības pavisam jaunā līmenī. Pareizi izvēlēta kontracepcija šajā posmā ir viens no veidiem, kā rūpēties par sevi un izbaudīt šo dzīves posmu bez lieka stresa.

14.04.2025.