Lai gan vārds “dismenoreja” daudzām sievietēm pirmajā mirklī šķiet svešs un nepazīstams, statistika apliecina, ka aptuveni 30 – 50 % sieviešu reproduktīvajā vecumā cieš no biežākiem un smagāk izteiktiem simptomiem, bet 9 % sieviešu dismenorejas dēļ nespēj veikt ierastās ikdienas aktivitātes.

Kas ir dismenoreja un kā mazināt tās simptomus?
Vienkāršāk sakot, dismenoreja ir menstruālā cikla traucējumi, kas negatīvi ietekmē sievietes dzīves kvalitāti. Visbiežāk tās ir izteikti sāpīgas menstruācijas, reizēm pat ar sliktu dūšu, un tieši gados jaunas sievietes cieš no biežākiem un izteiktākiem traucējumiem.
Kādi ir dismenorejas veidi?
Dismenoreja tiek iedalīta divos veidos – primārajā un sekundārajā.
- Primārā dismenoreja – šim veidam raksturīgi krampji un sāpes menstruāciju laikā. Tā parasti skar pusaudzes un jaunas sievietes un visbiežāk nav saistīta ar nopietnām veselības problēmām vai patoloģiskām izmaiņām iegurnī.
- Sekundārā dismenoreja – saistīta ar patoloģisku procesu iegurnī, piemēram, polipiem, dzemdes miomu, kādu iekaisumu, endometriozi vai kādu citu nopietnu problēmu. Sāpes bieži ir stiprākas un velkas ilgāk nekā primārās dismenorejas gadījumā.
Kādi ir biežāk sastopamie dismenorejas simptomi?
- Krampjveida sāpes vēdera lejasdaļā
- Sāpes, kas izstarojas muguras lejasdaļā un augšstilbos
- Slikta dūša vai vemšana
- Galvassāpes
- Nogurums
- Reibonis
- Caureja
Kas var palīdzēt mazināt dismenorejas simptomus?
1. Siltums – termofora ar karstu ūdeni vai elektriskā sildīšanas paliktņa uzlikšana vēdera lejasdaļā palīdz atslābināt muskuļus un uzlabot asins plūsmu, mazinot krampjus un sāpes.
2. Bezrecepšu pretsāpju līdzekļi – nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, ibuprofēns vai naproksēns, var palīdzēt mazināt sāpes, bloķējot prostaglandīnu veidošanos.
3. Vingrojumi un fiziskās aktivitātes – viegli vingrinājumi, piemēram, pastaigas, joga vai stiepšanās, var palīdzēt paātrināt asinsriti un stimulēt endorfīnu veidošanos, kas darbojas kā dabiski pretsāpju līdzekļi.
4. Uztura korekcija – pirms menstruācijām ieteicams atturēties no kofeīna, alkohola un samazināt uzturā pārstrādātus pārtikas produktus. Ieteicams palielināt svaigu augļu, dārzeņu, riekstu un ar omega-3 taukskābēm bagātu produktu uzņemšanu.
5. Pietiekama šķidruma uzņemšana – mēnešreižu laikā ieteicams dzert daudz šķidruma, lai novērstu vēdera uzpūšanos un mazinātu krampjus. Tādām zāļu tējām kā ingvera, kumelīšu un piparmētru piemīt pretiekaisuma īpašības, kas var palīdzēt mazināt sāpes un diskomfortu.
7. Stresa mazināšana – meditācija, dziļa elpošana vai aromterapija, var palīdzēt mazināt spriedzi un samazināt sāpju intensitāti.
8. Hormonālās kontracepcijas lietošana – klīniskajā pētījumā apliecināts, ka 12 mēnešus lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes, 79% sieviešu, kuras cieta no dismenorejas, simptomi samazinājās vai izzuda pavisam.
Ja menstruāciju sāpes ir tik smagas, ka traucē ikdienas dzīvi, ieteicams meklēt medicīnisku palīdzību un konsultēties ar ginekologu.