Kāpēc baidāmies no avārijas kontracepcijas un kā bailes pārvarēt?

Bailes un aizspriedumi nav uzticami padomdevēji brīžos, kad jāpieņem svarīgi lēmumi. Lai gan avārijas kontracepcija medicīnā ir pazīstama kopš 1960. gadiem un kļuvusi plaši pieejama visā pasaulē kopš 2000. gadu sākuma, joprojām ir sievietes, kuras par to nav informētas un pat baidās to lietot.

Lielbritānijā veiktajā Taylor & Francis Group pētījumā padziļināti tika intervētas 27 sievietes, lai noskaidrotu viņu attieksmi un informētību par avārijas kontracepciju. Galvenā atziņa no iegūtajiem rezultātiem – sabiedrībā joprojām pastāv daudz aizspriedumu un mītu saistībā ar šo pretapaugļošanās līdzekli. 

Kādi aizspriedumi attur sievietes no avārijas kontracepcijas lietošanas?

Padziļināti izanalizējot Taylor & Francis Group pētījuma respondentu sniegtās atbildes, tika noskaidrots, ka galvenie iemesli, kāpēc sievietes kritiskā brīdī atturas izmantot avārijas kontracepciju, ir:

  • nepietiekama informētība un bailes par iespējamu kaitējumu veselībai;
  • avārijas kontracepcijas salīdzināšana ar abortu;
  • līdzcilvēku attieksme, kas rada kaunu un bailes, kā arī vēlmi izvairīties no sabiedrības nosodījuma (un pat Dieva soda).

“Neuzticami”, “riskanti”, “bezatbildīgi” – tā avārijas kontracepciju raksturoja daļa no aptaujātajām sievietēm. Pētījuma dalībniece Kloī pastāstīja, ka, iegādājoties avārijas kontracepciju, farmaceite uz viņu nosodoši paskatījās un prasīto pretapaugļošanās līdzekli rupji nosvieda uz letes. Tas licis sievietei šaubīties, vai viņa vēl jebkad izmantos šādu iespēju. 

Taču paradoksāli ir tas, ka avārijas kontracepcija ir viens no atbildīgākajiem veidiem, kā rīkoties pēc neaizsargāta dzimumakta, lai neiestātos neplānota grūtniecība. 

Kā mazināt bailes no avārijas kontracepcijas?

Ikvienai sievietei, kura ir pieņēmusi patstāvīgu un apzinātu lēmumu uzsākt dzimumdzīvi, ir arī jāspēj uzņemties atbildība par iespējamiem riskiem. Lai arī bailes vai satraukums par avārijas kontracepcijas izmantošanu, sevišķi pirmajā reizē, ir pilnīgi normāla reakcija, ir svarīgi kliedēt neziņu un šaubas par šo pretapaugļošanās līdzekli.

Fakti, kas jāzina par avārijas kontracepciju:

  • Avārijas kontracepcija sniedz iespēju pasargāt no neplānotas grūtniecības, ja to lieto atbilstoši instrukcijai.
  • Avārijas kontracepcija neizraisa abortu – tā aizkavē ovulāciju, neļaujot olšūnai apaugļoties.
  • Avārijas kontracepcija ir visefektīvākā, ja to lieto tūlīt pēc neaizsargāta dzimumakta – vislabāk pirmajās 24 stundās, bet ne vēlāk kā 72 stundu laikā.
  • Avārijas kontracepcija nekaitē auglībai un neietekmē izredzes palikt stāvoklī nākotnē.
  • Blakusparādības pēc avārijas kontracepcijas lietošanas (piemēram, slikta dūša, asiņošana vai neregulāras menstruācijas) parasti ir vieglas un īslaicīgas.
  • Avārijas kontracepciju ir iespējams iegādāties jebkurā aptiekā bez receptes.

Rīcības plāns, kas ļaus riskantā situācijā pieņemt atbildīgu lēmumu:

  • Konsultējies ar ginekologu, lai izvēlētos tieši tev piemērotāko kontracepcijas metodi, un saņemtu atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem par avārijas kontracepcijas izmantošanu.
  • Vienojies ar partneri par kontracepcijas veidu un pārrunājiet avārijas kontracepcijas iegādi gadījumam, ja, piemēram, plīst prezervatīvs.
  • Iegādājies avārijas kontracepciju savlaicīgi, pat ja konkrētajā brīdī tā nav nepieciešama – tas mazinās bailes no šī procesa, un apziņa, ka vajadzības gadījumā tev ir pieejams pretapaugļošanās līdzeklis, radīs drošības sajūtu.
28.02.2025.