Neatkarīgi no vecuma un dzīves plāniem, katrai sievietei ir tiesības uz drošu un efektīvu izsargāšanos. Tajā pašā laikā ir būtiski saprast, kura metode derēs vislabāk, ņemot vērā veselības stāvokli, dzīvesveidu un personīgās vēlmes.

Kādu kontracepcijas metodi izvēlēties reproduktīvajā vecumā no 25 līdz 35 gadiem?
Neatkarīgi no vecuma un dzīves plāniem, katrai sievietei ir tiesības uz drošu un efektīvu izsargāšanos. Tajā pašā laikā ir būtiski saprast, kura metode derēs vislabāk, ņemot vērā veselības stāvokli, dzīvesveidu un personīgās vēlmes.
2022. gadā platformas skrinings.lv veiktajā pētījumā atklājās, ka vairāk nekā puse Latvijas sieviešu bieži izvēlas pārtraukto dzimumaktu — ne visai drošu kontracepcijas metodi, kas joprojām tiek dēvēta par “dabisko izsargāšanos”. Taču ārsti uzsver, ka daudz efektīvāku un drošāku rezultātu iespējams sasniegt, piemeklējot efektīvu kontracepcijas metodi, kas piemērota konkrētajām vajadzībām un veselības situācijai.
Kontracepcijas izvēles pamatjautājumi: “kāpēc” un “kā?”
Runājot ar ginekologu, vispirms jāpievērš uzmanība kontraceptīvajiem efektiem — tiešajai aizsardzībai no nevēlamas grūtniecības. Izvēloties kontracepcijas tabletes jāapsver arī nekontraceptīvie ieguvumi veselībai (piemēram, stabils menstruālais cikls, menstruālās asiņošanas dienu skaita mazināšanās, uzlabota ādas kvalitāte). Vienlaikus ārsts palīdzēs izsvērt iespējamos ieguvumus un riskus (piemēram, dziļu vēnu trombozes risks, migrēnas pastiprināšanās), lai izvēlētos katrai sievietei piemērotāko kontracepciju, justos droši un pārliecināta.
Mīti, kuriem sievietes joprojām tic
Vairāki mīti par kontracepciju ir radušies pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, kad hormonālo preparātu sastāvs vēl nebija pilnveidots. Piemēram, uzskats, ka hormonālā kontracepcija izraisa svara pieaugumu, radies tolaik lietoto progesterona atvasinājumu dēļ. Mūsdienās ir pieejami daudz saudzīgāki risinājumi, pat ar šķidruma aizturi mazinošu efektu, tāpēc svars lielākoties netiek ietekmēts.
Bažām par neauglību ilgstošas kontracepcijas lietošanas rezultātā nav zinātnisku pierādījumu — nekas neliecina, ka modernie hormonālie preparāti mazinātu spēju vēlāk ieņemt bērniņu. Grūtniecību var plānot tūlīt pēc kontracepcijas pārtraukšanas.
Arī vecuma ierobežojums sen vairs nav noteicošais. Pusaudžiem, kuriem nav stabilu partneru, iesaka “divkāršu drošību” (piemēram, hormonālo kontracepciju + prezervatīvu), bet reproduktīvā vecuma sievietēm ārsts pielāgo preparātus atbilstoši katras veselības rādītājiem. Ja sieviete smēķē, ja ir liekais svars vai citi trombozes riska faktori, ārsts meklē risinājumu, kas būtu drošāks un organisma veselībai atbilstošs.
Spirāle: hormonālā vai nehormonālā
Daudzas sievietes interesē intrauterīnās spirāles, kas var būt divu veidu:
- Hormonālā spirāle satur progesteronu, parasti mazina asiņošanu menstruāciju laikā un samazina sāpes.
- Nehormonālā spirāle ietekmē dzemdes vidi, kavējot spermatozoīdu kustību un apaugļotās olšūnas ieligzdošanos, taču var padarīt mēnešreizes sāpīgākas un ilgstošākas.
Pretēji populārajam mītam, spirāli droši var ievietot arī sievietēm, kuras nekad nav dzemdējušas, ja vien to atļauj veselības stāvoklis un dzemdes anatomija. Procedūra visērtāk veicama menstruāciju beigās (kad dzemdes kakls ir nedaudz atvēries) un pēc tam nav jāievēro īpašas pauzes, lai varētu plānot nākamo grūtniecību.
Kontracepcijas tabletes — dažādas devas un veidi
Hormonālās kontracepcijas tablešu klāsts ir plašs, un ārsts palīdzēs izvēlēties atbilstošu devu, ņemot vērā:
- Vecumu un trombozes riska faktorus (smēķēšana, sirds-asinsvadu slimības ģimenē u. tml.).
- Plānu par iespējamu grūtniecību tuvākajā nākotnē.
- Blakusparādību vēsturi, ja tāda jau bijusi.
Pieejami arī jaunākās paaudzes preparāti ar estetrolu, kuriem ir vēl zemāks vēnu trombozes risks. Ja izlaista kāda tablete, ieteicams turpināt lietošanu un papildus izmantot prezervatīvu, lai izsargāšanās būtu droša.
Kontracepcijas implants – alternatīva spirālei un tabletēm
Ja sieviete nevēlas vai nevar ievietot spirāli (dzemdes formas vai citu iemeslu dēļ), laba alternatīva ir implants. Tas ir mazs stienītis, kas tiek ievietots augšdelmā un lēni izdala progesteronu līdz pat pieciem gadiem. Ja plāni mainās, implantu var izņemt agrāk, un auglība parasti atjaunojas ātri.
Kā saprast, kurš risinājums ir īstais?
Lai gan informācija par kontracepciju ir pieejama visur — sākot no interneta portāliem līdz draudzeņu ieteikumiem —, visdrošāk ir šo lēmumu pieņemt kopā ar ārstu. Konsultācijas laikā tiek izvērtēti šādi faktori:
- Vecums un ar to saistītie riski (piemēram, paaugstināts trombozes risks).
- Dzīvesveids (smēķēšana, svara svārstības, medikamentu lietošana).
- Veselības stāvoklis (hroniskas slimības, ģimenes vēsture, alerģijas).
- Reproduktīvie plāni (vai un kad plānots bērniņš).
Mūsdienu medicīna piedāvā plašu kontracepcijas metožu klāstu, tāpēc gandrīz vienmēr iespējams atrast individuāli piemērotāko risinājumu. Kad veselība un dzīvesveids ir saskaņoti ar drošu kontracepciju, iespējams izbaudīt dzīvi bez liekiem uztraukumiem.
Kontracepcija nenozīmē tikai izsargāšanos no nevēlamas grūtniecības — tā ietver arī rūpes par sevi, attiecībām un dzīves kvalitāti. No drošas aizsardzības līdz menstruālā cikla regulēšanai — mūsdienu kontracepcijas metodes nodrošina plašu iespēju spektru. Ja neesi pārliecināta par kādu konkrētu metodi vai pamani neierastas blakusparādības, vienmēr vērsies pie sava ginekologa. Atceries — labāk vairākas reizes pajautāt, nekā riskēt ar nevēlamu grūtniecību vai veselības problēmām.
Kad kontracepcijas jautājums tiek risināts apzināti un atbildīgi, iegūsti ne tikai fizisko drošību, bet arī emocionālo mieru, zinot, ka pieņemtā izvēle ir vislabākā konkrētajos dzīves apstākļos.