Daudziem jauniešiem un pusaudžiem var būt grūti izprast cēloņu un seku sakarību. Tāpat izplatīts ir pieņēmums, ka “ar mani jau tas nekad nenotiks”. Taču stāšanās seksuālās attiecībās bez piemērotas kontracepcijas var ne tikai palielināt risku inficēties ar seksuāli transmisīvām infekcijām, bet arī novest pie neplānotas grūtniecības, kas var ietekmēt jaunieša nākotnes plānus. Lasi rakstu un uzzini, kādas kontracepcijas metodes jauniešiem nav piemērotas un kad ir īstais laiks, kad sākt sarunas par kontracepciju.

Kādas kontracepcijas metodes jauniešiem nevajadzētu izmantot?
Jauniešiem nevajadzētu izmantot šīs kontracepcijas metodes:
- Kalendārā metode jeb drošo dienu skaitīšana jaunietēm nav ieteicama, jo pusaudžu vecumā menstruālais cikls bieži vien ir neregulārs un var pēkšņi mainīties.
- Pārtrauktais dzimumakts var šķist ērta metode, jo neprasa finansiālus ieguldījumus, vizīti pie ginekologa vai sarunu ar vecākiem par dzimumdzīves uzsākšanu. Lai gan puišiem var šķist, ka viņi situāciju pilnībā kontrolē, realitātē pirmā gada laikā šīs metodes lietotājiem grūtniecības iestāšanās risks ir 30–50 %. Turklāt jauniešu vecumā auglība ir īpaši augsta.
- Spermicīdi ir aptiekās bez receptes nopērkami lokāli līdzekļi (svecītes, tabletes, sūklīši), kas ķīmiski iznīcina spermatozoīdus. Tie jāievieto makstī pirms katra dzimumakta. Taču spermicīdi vieni paši nav droši – tos ieteicams kombinēt ar prezervatīvu.
- Diafragma ir uz dzemdes kakla uzliekama cepurīte, kas pirms dzimumakta jāievieto makstī. Latvijā šī metode nav populāra, jo jaunietēm to ir grūti iemācīties pareizi ievietot. Diafragma ir piemērota sievietēm, kuras labi pārzina savu ķermeni un atbildīgi izturas pret kontracepciju.
Kad un kā sākt runāt ar jaunieti par kontracepciju?
Vecākiem saruna ar jaunieti par kontracepciju jāuzsāk savlaicīgi:
- Vecumā no 9 līdz 12 gadiem var pārrunāt pubertātes iestāšanos un izmaiņas ķermenī. Tāpat svarīgi pusaudzi mudināt apzināties sava ķermeņa autonomiju un to, ka tikai viņam ir tiesības noteikt, kā citi drīkst viņam pieskarties. Jāveicina arī izpratne par pozitīvu ķermeņa tēlu, uzsverot nevis ārējo izskatu, bet gan veselību un ķermeņa funkcionalitāti.
- Vecumā no 12 līdz 14 gadiem pusaudzis var sākt interesēties par dzimumdzīvi, tāpēc ieteicams uzdot jautājumus un palīdzēt viņam kritiski izvērtēt informāciju, kas atrasta internetā vai dzirdēta no draugiem. Šajā vecumā ir svarīgi izskaidrot kontracepcijas nozīmi, seksuāli transmisīvo infekciju (STI) riskus un veicināt uzticību, lai atvase neskaidrību gadījumā vērstos pie vecākiem.
- Vecumā no 15 līdz 18 gadiem, kad daudzi pusaudži uzsāk dzimumdzīvi, vecākiem jānoskaidro, kādu kontracepcijas metodi jauniete vēlas izmantot, un jāieplāno vizīte pie ginekologa. Puišu vecākiem jāuzsver atbildība vienmēr lietot prezervatīvus un nodrošināt to pieejamību. Sarunā jāuzsver arī tas, kā neplānota grūtniecība var ietekmēt jaunieša nākotnes plānus. Tāpat jāiedrošina pusaudzis vienmēr vērsties pie vecākiem, ja radušās veselības problēmas, lai savlaicīgi saņemtu medicīnisku palīdzību un nepieciešamības gadījumā uzsāktu ārstēšanu.
28.02.2025.