Saruna ar jaunieti par kontracepciju var šķist mulsinoša un sarežģīta, taču tā ir būtiska tēma, no kuras nevajadzētu izvairīties. Rūpējoties par jauniešu veselību, ir svarīgi pārrunāt iespējamos izsargāšanās veidus un izvērtēt, kurš no tiem ir piemērotākais. Jauniešiem ieteicamas atgriezeniskas kontracepcijas metodes, kuras ir ērtas, vienkāršas un kurām nav nepatīkamu blakusparādību. Lasi rakstu un uzzini, kādas tās ir!

Kādas kontracepcijas metodes iesaka izmantot jauniešiem?
Kādas kontracepcijas metodes ir piemērotas jauniešiem no medicīniskā viedokļa?
Kombinētā hormonālā kontracepcija (tabletes, riņķis, plāksteris)
Hormonālās tabletes jaunietēm var palīdzēt arī uzlabot ādas izskatu - samazināt pinnes, PMS simptomus un menstruālos krampjus. Jaunietēm ir jāatceras, ka hormonālās tabletes nepieciešams iedzert katru dienu, vislabāk vienā un tajā pašā laikā, lai nodrošinātu maksimālu efektivitāti. Hormonālais kontracepcijas plāksteris tiek mainīts reizi nedēļā, savukārt hormonālais riņķis tiek lietots trīs nedēļas nepārtraukti, pirms nepieciešama tā izņemšana.
Dzemdes spirāle (hormonālā vai vara)
Hormonālā dzemdes spirāle ir ilgtermiņa kontracepcijas risinājums. To ievada ginekologs, un tā darbojas līdz pat 6 gadiem, tomēr to iespējams izņemt jebkurā brīdī. Hormonālā spirāle var palīdzēt samazināt menstruāciju apjomu, ja jaunietei ir izteikti spēcīgas un smagas mēnešreizes.
Kontracepcijas implants
Kontracepcijas implants ir mazs, elastīgs plastmasas stienītis, kas satur rezervuāru ar progestīna hormonu, kurš nepārtraukti, nelielās devās izdalās visā ķermenī. Tā ievietošanu augšdelma iekšpusē veic ārsts, un tas darbojas līdz pat 3 gadiem.
Prezervatīvi
Prezervatīvi ir vienkārši lietojami, pieejami un ir arī vienīgā kontracepcijas metode, kas aizsargā pret seksuāli transmisīvām infekcijām (STI).
Kāpēc jauniešiem ir ieteicams vienmēr izmantot prezervatīvu?
Stājoties dzimumsakaros ar jaunu partneri, jaunieši bieži nepadomā, ka nepieciešams izrunāt seksuālās veselības jautājumus, sevišķi, ja tie ir neplānoti gadījuma sakari.
Pareizi lietoti prezervatīvi ir efektīva kontracepcijas metode, taču tos nepieciešams bez izņēmuma lietot katra dzimumakta laikā no sākuma līdz beigām. Nepietiks, ja prezervatīvs tiks uzlikts tikai seksuālās penetrācijas sākumā vai pašās beigās.
Diemžēl jārēķinās, ka prezervatīvs var plīst, tāpēc vislabākā prakse ir izmantot dubulto aizsardzību — prezervatīvus kopā ar hormonālās kontracepcijas tabletēm, spirāli vai implantu, lai kontracepcija palīdzētu gan izsargāties no nevēlamas grūtniecības, gan infekcijām.
Ja seksuālie partneri bieži mainās, gan puišiem, gan meitenēm vismaz reizi gadā būtu jānodod STI analīzes.
Kā runāt ar jauniešiem par kontracepciju?
- Lai saruna ar jaunieti par kontracepcijas lietošanu būtu veiksmīga, vecākiem ir jāatmet aizspriedumi un jārada atvērta vide, kur jaunietis jūtas droši.
- Vecākiem nav jāvada saruna, cenšoties uzspiest savu viedokli – ir jāuzklausa jaunieša bažas un pret tām jāizturas iejūtīgi.
- Informācijai ir jābūt pareizai, nākušai no profesionāliem medicīniskiem avotiem.
- Jaunietis ir jāiedrošina uzdot jautājumus.
- Paralēli kontracepcijas tēmai ir svarīgi pārrunāt arī cieņu pret savu un otra ķermeni, kā arī to, ka intīmās attiecībās ir jābūt abpusējai piekrišanai, ka jebkurš no parteriem jebkurā brīdī var mainīt savu lēmumu un ka nevienam nav tiesību otram uzspiest savu gribu.
- Ja vecāki nejūtas gatavi šo tēmu apspriest, jaunietim var pieteikt vizīti pie ginekologa vai urologa, kur medicīnas speciālists sniegs profesionālu padomu.