Kā uzlabot pašsajūtu perimenopauzes laikā?

Vidēji vecumā pēc 40 gadiem sievietes organismā notiek hormonālas izmaiņas, kas mēdz ietekmēt vielmaiņu, ķermeņa aprises, fizisko un emocionālo labsajūtu. Izsakoties vienkāršāk – kļūstot vecākām, sievietes paliek tuklākas un trauslākas, jo hormonālā sistēma zaudē balansu.

“Šajā dzīves posmā jāpārskata savi ieradumi, jo jaunākie dati  par organisma novecošanas procesiem un noteiktu uzturvielu ietekmi uz tiem apliecina, ka vielmaiņa sliktāk tiek galā ar alkoholu, kofeīnu un treknu uzturu. Tāpat jāattīsta ieradums būt fiziski aktīvai, un liela nozīme ir arī stresa kontrolei un kvalitatīvam miegam,” stāsta ārste – uztura speciāliste Guna Havensone.

Kādas izmaiņas organismā notiek perimenopauzes laikā?

  • Parādās tūskainība un sieviete var pieņemties svarā.
  • Var būt paātrināta sirdsdarbība, sirdsklauves, paaugstināts asinsspiediens.
  • Samazinās muskuļu apjoms un jūtams spēka zudums.
  • Izteiktas garastāvokļa maiņas un emocionālas svārstības, trauksme un saspringums, nogurums.
  • Var būt miega traucējumi.

No kādiem pārtikas produktiem jāizvairās perimenopauzes laikā?

Jāizvairās no piesātinātajiem taukiem, alkohola un kofeīna lielos daudzumos. Īpaši jādomā par pilnvērtīgu uzturu — tas nozīmē, ka jāēd pilnvērtīgas olbaltumvielas (olas, biezpiens, mājputnu gaļa), labie tauki (zivis, rieksti, avokado), dārzeņi un ogas, pilngraudu produkti un pākšaugi. Īpaši jārūpējas par to, lai organismā nerastos magnija, dzelzs, omega-3 taukskābju, folijskābes, B12 un D vitamīna deficīts.

“Gan alkohols, gan kofeīns ietekmē organisma ūdens maiņas līdzsvaru. Tā kā organismā ir apmēram 65% ūdens, tad ūdens līdzsvaram ir ļoti liela nozīme vielmaiņas procesos. Organismā nav ķīmiski tīra ūdens, jo tajā ir izšķīdinātas daudzas vielas, tai skaitā minerālvielas. Minerālvielmaiņa ir cieši saistīta ar ūdens maiņu organismā un tās aktīvi piedalās dažādu organisma funkciju norisēs, piemēram, skābju un bāzu līdzsvara uzturēšanā, vielu transportēšanā, impulsu pārvadē, muskuļu darbā,” atklāj ārste – uztura speciāliste Guna Havensone.

Kādas minerālvielas ir nepieciešams uzņemt perimenopauzes laikā, lai atvieglotu simptomus?

Tādas minerālvielas kā kālijs (K+ ) un magnijs (Mg2+ ) organismam palīdz:

  • līdzsvarot perimenopauzes hormonu svārstību radītās izpausmes;
  • uzturēt ūdens maiņas līdzsvaru organismā;
  • nodrošināt optimālu vēdera izeju un mazināt tūsku audos;
  • asistēt šūnām efektīvā enerģijas ražošanas procesā;
  • nodrošināt optimālu nervu impulsu pārvadi un neiromuskulāro koordināciju, kā arī regulēt ķīmisko nelīdzsvarotību smadzenēs;
  • organismam labāk adaptēties stresam, jo samazina  kortizola, adrenalīna un noradrenalīna izsviedi no virsnierēm;
  • mazināt sirds muskuļšūnu kontrakciju spēku un asinsvadu muskuļslāņa tonusu, radot miokarda aizsargājošu efektu un nodrošinot vienmērīgu sirds ritmu un optimālu asinsspiedienu;
  • saistīt fosfātus un aizkavēt kalcija fosfāta nogulsnēšanos asinsvadu sieniņās, saglabājot tos elastīgus;
  • mazināt muskuļu spazmas un krampjus.

Ar kāliju bagāti produkti ir tomātu biezenis, ar mizu cepti kartupeļi, avokado, aprikozes (arī žāvētas), pupiņas un lēcas, bietes, spināti un mangoldi jeb lapu bietes, banāni, avenes un zemenes. Ar magniju bagāti produkti ir rieksti, pilngraudi un graudu produkti, zivis un jūras veltes, dārzeņi, pākšaugi, ogas, banāni un kafija, kakao dzērieni, kā arī ar Mg bagātināts minerālūdens.

“Šos nozīmīgos elementus ir iespēja uzņemt arī ar uztura papildinātājiem – kālija un magnija preparātiem, kurus var iegādāties aptiekās. “PANANGIN” satur šo būtisko minerālvielu kombināciju kālija un magnija aspartāta veidā. Tie ir organiski savienojumi ar lielisku uzsūkšanās spēju un biopieejamību.  Asparagīnskābe ir viena no aminoskābēm, kura nepieciešama nukleotīdu un proteīnu vielmaiņā, kas ir vitāli svarīgi gan muskuļaudiem, gan smadzenēm un būtiski papildina kālija un magnija pozitīvo efektu uz smadzeņu un muskuļu  vielmaiņu,” iesaka ārste – uztura speciāliste Guna Havensone

29.11.2024.