Kā izvēlēties atbilstošāko kontracepcijas metodi?

Mūsdienās, kad pieejami dažādi varianti, var nebūt viegli pieņemt lēmumu, kuru kontracepcijas metodi izmantot. Katrai no tām ir savas priekšrocības un efektivitātes līmeņi, tāpat ir būtiski ņemt vērā savas individuālās vajadzības. Neatkarīgi no tā, vai šobrīd meklē pagaidu risinājumu vai pastāvīgāku metodi, atbilstoša kontracepcija var nodrošināt sirdsmieru un ļaut tev labāk kontrolēt savu reproduktīvo veselību.

“Veselības centru apvienības” Ginekoloģijas dienesta vadītāja, ginekoloģe un dzemdību speciāliste Karlīna Elksne atzīst, ka ļoti bieži pacientes viņai lūdz ieteikt labāko kontracepcijas metodi. “Tas nav tik vienkārši atbildams jautājums, jo katram būs sava labā kontracepcijas metode. Jāatceras, ka nav labu vai sliktu kontracepcijas metožu – ir katram cilvēkam individuāli vispiemērotākā kontracepcija. Piemēram, runājot par hormonālo kontracepciju, ir jāņem vērā daudzi dažādi aspekti, ne tikai medicīniskie. Ir jāveic izmeklējumi pie ginekologa, lai noskaidrotu vai sievietei ir kādas saslimšanas, kāds ir dzemdes stāvoklis.” atklāj daktere Elksne.

Kas jāņem vērā, izvēloties kontracepcijas metodi:

  • Jāizlemj, kādi ir tavi nākotnes plāni – ir jārod atbilde uz jautājumu, vai drīzumā vēlies laist pasaulē bērniņu, vai arī ģimenes pieaugums nav plānots vēl vismaz vairākus gadus. Ja plāns par grūtniecību ir tuvā nākotnē, tad prezervatīvi vai hormonālās tabletes ir atbilstošāki risinājumi, jo tos ir viegli pārtraukt lietot.
  • Jāizvērtē veselības stāvoklis un kontracepcijas metožu blakusparādības –hormonālās kontracepcijas metodes ne tikai palīdz izsargāties no nevēlamas grūtniecības, bet ietekmē arī mēnešreižu ciklu un var uzlabot dzīves kvalitāti. Hormonālās kontracepcijas tabletes var samazināt olnīcu cistu veidošanos, padara menstruāciju ciklu regulāru un asiņošanu vieglāku un uzlabo sejas ādas stāvokli. Tāpat tās novērš smagus krampjus un vēdera pūšanos, ko daudzas sievietes piedzīvo menstruāciju laikā un, stabilizējot hormonu svārstības, mazina arī garastāvokļa svārstības, kas raksturīgas premenstruālajam sindromam.
  • Jāsaprot, kas tev ļauj justies ērtāk un komfortablāk – kontracepcijas izvēlē ļoti būtiski ir ņemt vērā arī tavas psiholoģiskās un individuālās vajadzības. Vai jūties drošāk, ja katru dienu pati kontrolē hormonālo tablešu lietošanu? Varbūt tev diskomfortu rada doma par spirāles ievietošanu? Pārdomā atbildes uz šiem jautājumiem, pirms pieņem lēmumu.

Lai izdarītu drošu un efektīvu izvēli, noteikti konsultējies ar ginekologu, lai speciālists varētu izvērtēt tavu medicīnisko vēsturi un izskaidrot dažādu metožu riskus un ieguvumus. Atklāta diskusija ar ginekologu palīdzēs pārliecināties, ka izvēlētā metode atbildīs tavām individuālajām vajadzībām un mērķiem. Atceries, ka laika gaitā vajadzības var mainīties un tad vari lemt par labu citai metodei.

 

20.09.2024.