10 jautājumi, ko sev uzdot, izvēloties kontracepciju

Piemērotas kontracepcijas metodes izvēle ir personisks lēmums, kas atkarīgs no dažādiem veselības, dzīvesveida un attiecību faktoriem. Tā kā mūsdienās ir pieejams plašs izsargāšanās metožu klāsts, svarīgi ir uzdot sev pareizos jautājumus, lai noteiktu, kura metode vislabāk atbilst tavām vajadzībām.

10 jautājumi, kas palīdzēs izvēlēties piemērotāko kontracepciju

1. Cik efektīva metode man ir nepieciešama?

Dažādām kontracepcijas metodēm ir atšķirīgs efektivitātes un drošības līmenis. Piemēram, hormonālajām spirālēm, implantiem un tabletēm efektivitāte sasniedz 99,97 %. Savukārt, kaut arī prezervatīvu efektivitāte “perfektas lietošanas” gadījumā  varētu sasniegt pat 98 %, realitātē tā ir aptuveni 85 %, jo prezervatīvs ne vienmēr tiek uzvilkts pareizi, kas palielina tā pārplīšanas risku. Tāpēc prezervatīvus iesaka kombinēt ar kādu no hormonālās kontracepcijas metodēm, lai izsargāšanās būtu maksimāli droša.

2. Vai es meklēju īstermiņa vai ilgtermiņa izsargāšanās metodi?

Ja grūtniecību tuvākajā nākotnē neplāno un meklē ilgtermiņa aizsardzību, labākās metodes ir dzemdes spirāle vai implants, kas darbosies gadiem. Ja bērnus vairs neplāno vispār, pastāv iespēja veikt olvadu nosiešanu, kas ir kontracepcija uz mūžu. Atgriezeniskās kontracepcijas metodes ietver hormonālās tabletes, plāksterus un injekcijas, savukārt barjeras metožu vidū populārākie ir prezervatīvi.

3. Vai es vēlos hormonālu vai nehormonālu kontracepciju?

Hormonālās metodes (tabletes, plāksteri, injekcijas, implanti, spirāles) nodrošina sievietes organismam papildu veselības ieguvumus, piemēram, regulē menstruālo ciklu un samazina menstruāciju simptomus, taču dažkārt tām var būt blakusparādības, piemēram, garastāvokļa izmaiņas vai galvassāpes. Nehormonālās metodes (vara spirāles, prezervatīvi, diafragmas) ir piemērotas sievietēm, kuru organisms ir izteikti jutīgs pret hormoniem.

4. Vai vēlos saglabāt iespēju mainīt reproduktīvos plānus, neapmeklējot ginekologu? 

Prezervatīvs: jāizmanto katru reizi, kad nodarbojies ar seksu. Grūtniecību vari plānot jebkurā brīdī.

Hormonālās kontracepcijas tabletes: jāiedzer katru dienu, vēlams vienā un tajā pašā laikā. Lietošanu vari pārtraukt jebkurā brīdī, un jau pēc mēneša iespējams plānot grūtniecību.

Hormonālais plāksteris: jāmaina reizi nedēļā. Pārtraucot lietošanu, jau pēc mēneša vari plānot grūtniecību.

Hormonālais riņķis: jāmaina ik pēc 3 nedēļām. Pārtraucot lietošanu, jau pēc mēneša vari plānot grūtniecību.

Hormonālā injekcija: jāveic ik pēc 1–3 mēnešiem. Grūtniecību vari plānot mēnesi pēc injekcijas darbības termiņa beigām.

Implants: jāmaina ik pēc 3–5 gadiem. Ja vēlies plānot grūtniecību, dodies pie ginekologa, lai izņemtu implantu.

Hormonālā spirāle: jāmaina ik pēc 3–8 gadiem. Ja vēlies plānot grūtniecību, dodies pie ginekologa, lai izņemtu spirāli.

Vara spirāle: jāmaina ik pēc 5–10 gadiem. Ja vēlies plānot grūtniecību, dodies pie ginekologa, lai izņemtu spirāli.

5. Vai man ir nepieciešams izsargāties no seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI)?

Ja esi ilgstošās attiecībās ar vienu partneri un abi esat veikuši STI analīzes, izsargāšanās no seksuāli transmisīvajām infekcijām var nebūt aktuāla. Tomēr, ja bieži maini seksuālos partnerus un neesi informēta par viņu veselības stāvokli, vienmēr, arī kombinācijā ar hormonālo kontracepciju, izmantot prezervatīvus un regulāri veic analīzes. Prezervatīvi ir vienīgā metode, kas pasargā no STI.

6. Vai man ir veselības problēmas, kas varētu ietekmēt izvēli?

Piemēram, sievietēm ar augstu asinsspiedienu, migrēnu ar auru vai asins recekļu veidošanās risku jāizvairās no estrogēnu saturošām kontracepcijas metodēm. Vienmēr konsultējies ar savu ginekologu par to, kā konkrētā kontracepcijas metode var ietekmēt Tavu veselības stāvokli.

7. Ar kādām blakusparādībām esmu gatava saskarties?

Katrai kontracepcijas metodei ir iespējamas blakusparādības. Pēc hormonālās kontracepcijas lietošanas uzsākšanas īslaicīgi var parādīties starpmenstruāla asiņošana vai smērēšanās, slikta dūša un garastāvokļa svārstības. Nehormonālas metodes, piemēram, vara spirāle, var padarīt menstruācijas spēcīgākas.

8. Vai tuvākajā nākotnē plānoju grūtniecību?

Ja drīzumā plāno grūtniecību, īstermiņa atgriezeniskās metodes, piemēram, hormonālās kontracepcijas tabletes vai prezervatīvi, var būt labākais risinājums.

9. Cik lielus finansiālus ieguldījumus varu atļauties?

Dzemdes spirāles un implanti prasa lielākus tūlītējus finansiālus ieguldījumus, taču kalpo gadiem. Hormonālās kontracepcijas tabletes, plāksteri un prezervatīvi maksā lētāk, taču ir jāiegādājas regulāri. 

10. Cik ērti es jūtos ar šo metodi?

Kontracepcijas metodei jāsniedz tev drošības un komforta sajūta. Ja tev nepatīk doma par spirāles vai implanta ievietošanu, hormonālās kontracepcijas tabletes un prezervatīvi var būt labākais risinājums.

Saruna ar ginekologu palīdzēs izvēlēties atbilstošāko risinājumu tavām vajadzībām. Ieplāno vizīti, lai kopā ar speciālistu atrastu atbildes uz šiem jautājumiem, ļaujot tev pieņemt apzinātu lēmumu par savu reproduktīvo veselību.

28.02.2025.