Vai šīs izpausmes jākoriģē ar medicīniskiem līdzekļiem?
Pietiekami lielai daļai sieviešu klimaktēriskais sindroms ir traucējošs un vienai daļai – pat izteikti traucējošs. Ja pa dienu jāstrādā, bet naktīs karstuma viļņu dēļ regulāri nevar izgulēties, tas iztukšo emocionāli un novārdzina fiziski, liek slikti justies un slikti izskatīties.
Mums ir iespēja uzlabot pašsajūtu un to ārstēt, un būtu grēks teikt, ka tur neko nevar darīt. Arvien biežāk sievietes izvēlas lietot menopauzes hormonu terapiju (MHT), kas palīdz novērst karstuma viļņus, bezmiegu, svīšanu, nervozitāti un citus dzīves kvalitāti un darbaspējas pazeminošus simptomus.
Tā kā MHT preparāti ir recepšu medikamenti, sievietēm reizi gadā jāatjauno receptes, tātad jāapmeklē ārsts, kurš kontrolē situāciju, veic regulāros izmeklējumus, un tos, kas nepieciešami, ja sākas kaut kādas sūdzības. Saskaņā ar starptautiski pieņemtajām vadlīnijām MHT ir droši lietojama līdz 60 gadu vecumam vai desmit gadu no terapijas uzsākšanas brīža.
Nereti sievietes izvēlas lietot fitoestrogēnus, tomēr daudzu valstu vadlīnijas tos lietot nerekomendē, jo ir pārāk maz informācijas par to patieso ietekmi. Lai gan fitoestrogēni izklausās pēc organismam draudzigākas alternatīvas, tie maz līdzinās hormoniem, kas dabiski veidojas sievietes organismā un saistoties, kaut arī daudzkārt vājāk, pie estrogēnu receptoriem, tie var sūtīt nepareizus impulsus sievietes organismam.