Ko nozīmē “premenopauze” un “menopauze”?
Atbild ginekoloģe Daiga Baranovska
Par stabilu menopauzi runājam tajā brīdī, kad ir pagājis vismaz gads kopš pēdējām mēnešreizēm. Kamēr tās ir neregulāras, piemēram, notiek reizi divos, trijos vai pat sešos mēnešos – tikmēr par menopauzi vēl runāt nevar. Pēc tam, kad kopš pēdējās menstruācijas pagājis gads, jebkura asiņošanas epizode ir jāuztver nevis kā “jaunības atgriešanās”, bet gan kā nopietns simptoms un jāiet pie ginekologa.
Savukārt premenopauze ir noteikts periods pirms menopauzes iestāšanās. Tās ilgumu grūti precīzi definēt, bet parasti tā aizsākas pēc 45 gadu vecuma, kad sāk mainīties menstruālais cikls – tas kļūst neregulārāks, īsāks vai garāks, analīzēs var konstatēt atbilstošas hormonu līmeņa izmaiņas. Taču arī tad nevar pateikt, kad iestāsies menopauze, jo ir sievietes, kurām cikls ir pilnīgi regulārs līdz pat menopauzei.
Statistikas dati rāda, ka Latvijā sievietēm menopauzes iestāšanās vecums ir 49–52 gadi. Šis intervāls var būt no 45 līdz 55 gadiem. Ja asiņošanas epizodes turpinās arī pēc 55 gadu vecuma, sieviete ļoti rūpīgi jāizmeklē, jo ir paaugstināts onkoloģisko slimību risks. Kamēr menstruācijas turpinās un ir regulāras, nedrīkst aizmirst par kontracepciju – arī 48 vai 50 gados.