Kas var palīdzēt, ja ir izteikts PMS un sāpīgas mēnešreizes?

Menstruācijas ir dabiska dzīves sastāvdaļa, taču, ja mēnešreizes ir sāpīgas vai neregulāras un pirms tām ir izteikts premenstruālais sindroms (PMS), tas var būtiski ietekmēt pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

Menstruācijas ir dabiska dzīves sastāvdaļa, taču, ja mēnešreizes ir sāpīgas vai neregulāras un pirms tām ir izteikts premenstruālais sindroms (PMS), tas var būtiski ietekmēt pašsajūtu un dzīves kvalitāti. Daudzas sievietes kādā dzīves brīdī sastopas ar diskomfortu, ko izraisa menstruālais cikls un, lai palīdzētu simptomus atvieglot, svarīgi ir sākt ar cēloņu atrašanu.

“Veselības centru apvienības” ginekoloģijas dienesta vadītāja, ginekoloģe un dzemdību speciālistei Karlīna Elksne atklāj, ka viens no biežākajiem jautājumiem, īpaši jaunu sieviešu grupā, ir par sāpīgām menstruācijām. “Pārsvarā sāpīgās menstruācijas iet roku rokā ar dažādām citām sūdzībām, piemēram, vēdera pūšanos, galvassāpēm un garastāvokļa svārstībām. Tas viss ir saistīts ar PMS. Rodas jautājums – ko ar to visu darīt?” stāsta daktere Elksne. Pirmkārt, ginekologa uzdevums ir vienmēr pacienti informēt par iespējamiem cēloņiem un pacientei ir ieteicams ņemt vērā dzīvesveida rekomendācijas. Tas ir zinātniski pierādīts, ka dzīves veids ietekmē PMS simptomātiku.

Kas atvieglo PMS simptomus:

• regulāras fiziskās aktivitātes;
• antioksidantiem bagāts uzturs;
• laba miega kvalitāte;
• dažādas stresa samazināšanas tehnikas, piemēram, meditācija;
• farmakoloģiskā jeb medikamentozā terapija;
• hormonālā kontracepcija.

“Medikamentozā terapija būs pacientes izvēle un ārsts nevar to noteikt par obligātu. Ārsta pienākums ir pacienti informēt, ka PMS simptomus iespējams nomākt ar dažādiem pretsāpju medikamentiem vai citiem atbilstošiem medikamentiem, vadoties no tā, kādi simptomi prevalē. Otrs variants, ir lietot hormonālo kontracepciju, kas, vienkārši izsakoties, līdzsvaro menstruālo ciklu, līdz ar to mazinās hormonālās svārstības un PMS simptomātika izpaužas mazāk.” skaidro daktere Elksne.

Kā hormonālās kontracepcijas lietošana var ietekmēt neregulāras mēnešreizes?

Daktere Elksne ir novērojusi, ka konsultējot sievietes vecuma grupā 40 plus, aktuāls paliek jautājums par neregulārām asiņošanām. “Mēnešreizes vairs nav tik regulāras, cikli var būt garāki vai, gluži pretēji, īsāki, asiņošana var būt vienā ciklā mazāka, citos ciklos, savukārt, ļoti, ļoti apjomīga un pat traucējoša. Arī šeit palīdzēt var pareizas kontracepcijas metodes izvēle, kad reizē kontracepcija ir gan izsargāšanās no grūtniecības, gan arī ārstēšanas līdzeklis, kas padara menstruācijas gan regulāras, gan apjomā mazākas. Attiecīgi pēc citām indikācijām var vērtēt vai ir kādi papildus simptomi – hormonāli, psihoemocionāli, fiziski, kuriem tiek pieskaņoatas vai nu hormonālās kontracepcijas tabletes vai arī hormonālā spirāle, jo mūsdienās kontracepcija nav tikai izsargāšanās no grūtniecības, tā ir arī dažādu citu medicīnisko problēmu risināšana.” uzsver daktere Elksne.

Kādas problēmas var risināt hormonālās tabletes:

• Noregulēt menstruālo ciklu;
• Padarīt menstruācijas īsākas un vieglākas;
• Samazināt PMS simptomus;
• Mazināt krampjus, jo tabletes samazina prostaglandīna veidošanos, kas atbild par dzemdes kontrakcijām;
• Mazināt policistiskā olnīcu sindroma (PCOS) vai endometriozes simptomus.

Konkrētā hormonālo tablešu iedarbība ir atkarīga no tabletes veida un indivīda reakcijas uz to. Lai izvēlētos savam organismam piemērotāko kontracepciju un uzzinātu vairāk par to, kā mazināt PMS simptomātiku, jāsāk ar konsultāciju pie ginekologa. Speciālists veiks vajadzīgās pārbaudes un, ja nepieciešams, nozīmēs plašākus izmeklējumus un analīzes, kas palīdzēs piemeklēt visatbilstošāko terapijas un kontracepcijas veidu.

Noskaties video ar ginekoloģi un dzemdību speciālisti Karlīnu Elksni.

22.08.2024.