3 veidi kā izsargāties, ja bieži maini seksuālos partnerus

Hlamīdijas, gonoreja, sifiliss, herpes, cilvēka papilomas vīruss (CPV) un HIV ir dažas no biežāk sastopamajām seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI), ar kurām iespējams inficēties dzimumakta laikā. Seksuāli aktīviem cilvēkiem, kuri bieži maina seksuālos partnerus, risks inficēties ir daudz lielāks, tāpēc arī lielāka uzmanība jāpievērš izsargāšanās veidiem. Ginekoloģe un dzemdību speciāliste Alise Vigule aicina atcerēties, ka nevienai skaistai dāmai vai izskatīgam kungam uz pieres nebūs rakstīts: "Man ir hlamīdijas!” Seksuāli transmisīvas slimības un infekcijas patiesībā ir ļoti nopietna lieta un, neskatoties uz sasniegumiem medicīnas nozarē, vieglāk tomēr ir izsargāties no saslimšanas, nevis pēc tam to ārstēt. Tieši tāpēc esam apkopojuši 3 pamata ieteikumus, kas palīdzēs mazināt saslimšanas risku.

1. Vienmēr izmanto prezervatīvu

Daktere Vigule uzstāj, ka prezervatīva izmantošana seksa laikā ar jaunu partneri ir obligāta, kamēr vien šis partneris nevar parādīt analīžu rezultātus, ka viņš ir pilnīgi vesels. Prezervatīvi ir vispieejamākā izsargāšanās metode, kas, ja izmantota pareizi, nodrošina 98% aizsardzību gan pret slimībām un infekcijām, kas tiek pārnestas caur ķermeņa šķidrumiem, gan neplānotu grūtniecību.

Kā pareizi izmantot prezervatīvus:

  • Uzglabā prezervatīvus sausā, tumšā vietā un pirms izmantošanas pārliecinies, kas iepakojums nav bojāts un prezervatīviem nav beidzies derīguma termiņš.
  • Prezervatīvu iepakojums jāatver ar pirkstiem, nevis zobiem, šķērēm vai nazi, un tie jāuzvelk uz dzimumlocekļa tad, kad ir sasniegta pilnīga erekcija.
  • Prezervatīvam jānoklāj dzimumloceklis visā tā garumā un stingri jāpieguļ. Ja prezervatīvs ir par ciešu, vaļīgu vai īsu, tad jāiegādājas atbilstošs izmērs.
  • Uzrullējot prezervatīvu uz dzimumlocekļa, vienmēr jāatstāj brīva vieta augšpusē, kur pēc ejakulācijas nonāks sperma.
  • Ja prezervatīvs sākotnēji ir uzvilkts nepareizi, tas ir jāizmet un jāņem jauns, nevis jāmēģina to uzrullēt atkārtoti.

2. Sievietēm ieteicams izmantot dubultās aizsardzības metodes

“Es ieteiktu katrai sievietei noteikti padomāt arī par sevis aizsardzību ar metodi, ko viņa var pati kontrolēt, ja nu gadījumā ar prezervatīvu gadās kāda kļūme. Lai neuzliktu visu atbildību par izsargāšanos vīrietim, arī sievietēm vajadzētu atrast drošu metodi priekš sevis. Tās var būt hormonālās tabletes vai riņķīši, plāksterīši, hormonālās un nehormonālās spirāles. Arī avārijas kontracepcijas tablete var noderēt kā rezerves variants, ja sekss nav regulārs. Par sev piemērotāko variantu ieteicams konsultēties ar savu ginekologu, taču es ieteiktu izmantot šo dubulto aizsardzību – prezervatīvs plus kāda cita droša kontracepcijas metode,” aicina daktere Vigule.

3. Regulāri veic analīzes un apmeklē ginekologu

Ginekologu jāapmeklē vismaz reizi gadā un atklāti ar dakteri jāapspriež seksuālā uzvedība, izsargāšanās metodes un iespējamie riski. Seksuāli aktīvām sievietēm, kuras ir jaunākas par 25 gadiem katru gadu ir ieteicams veikt pārbaudes uz gonoreju un hlamīdijām.

Seksuāli aktīvām sievietēm, kuras ir vecākas par 25 gadiem un bieži maina seksuālos parterus, papildus ikgadējai gonorejas un hlamīdiju pārbaudei ieteicama arī testēšana uz HIV.

Sievietēm, kuras ir augstā riska grupā, proti, bieži maina seksuālos parterus, aizmirst par izsargāšanos, kā arī lieto intravenozas narkotikas, pārbaudes ieteicamas ik pēc 3 līdz 6 mēnešiem un būtu jātestējas uz plašāku STI un STS paneli, kas iekļauj arī HIV, sifilisu un B un C hepatītu.

Pareizas kontracepcijas metodes izvēle un izmantošana, regulāras vizītes pie ginekologa un STI/STS pārbaudes ir būtiskas reproduktīvās un seksuālās veselības nodrošināšanā un saglabāšanā. Rūpes par savu seksuālo veselību ir pastāvīga apņemšanās, kas jāievēro ikvienam, vienmēr nosakot aizsardzību par prioritāti, lai pēc tam nebūtu jācīnās ar sekām.

Noskaties video ginekoloģi un dzemdību speciālisti Alisi Viguli.

08.08.2024.