TOP 5 minerālvielas sievietes veselībai

Ja sieviete ir vesela un lieto sabalansētu uzturu, visus nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas var uzņemt ar pārtiku. Uztura bagātinātāji nevar aizstāt pilnvērtīgu maltīti, taču situācijās, kad veselība ir jau “sašķobījusies”, tie palīdz mūsu organismam atjaunot vajadzīgās rezerves, kuras dažādu iemeslu dēļ ir zaudētas. Raksts tapis sadarbībā ar Latvijas Kardioloģijas centra ambulatorās nodaļas vadītāju, kardioloģi Ivetu Mintāli.

Šajā rakstā uzzināsi:

  • kas ir minerālvielas;
  • kādas minerālvielas sievietēm ir vajadzīgas visvairāk;
  • kādas minerālvielas jāuzņem grūtniecēm un menopauzes laikā;
  • kā minerālvielas uzņemt vislabāk.

Kas ir minerālvielas un kā mēs tās uzņemam

Minerālvielas ir neorganiski ķīmiski savienojumi, kas nepieciešami organisma dzīvības funkciju nodrošināšanai. Katrai minerālvielai ir specifiska nozīme, piemēram:

  • Kalcijs stiprina mūsu kaulus,
  • Dzelzs palīdz ražot hemoglobīnu un apgādāt organismu ar skābekli.

Organisma funkciju nodrošināšanai ir svarīgas pilnīgi visas minerālvielas, jo tās savstarpēji mijiedarbojas un pastiprina cita citas iedarbību. Piemēram, kālijs “draudzējas” ar magniju, kopīgi veicinot normālu muskuļu un nervu sistēmas darbību.

Cilvēka organisms minerālvielas saņem ar uzturu un daļēji ar ūdeni. Ja vien pārdomājam savu ēdienkarti, varam iegūt visu mūsu organismam nepieciešamo, uzturā lietojot produktus, kas audzēti tepat Latvijā.

Neticēt visam, kas rakstīts internetā

Mūsdienās internetā ir atrodams daudz veselīga uztura padomu, taču bieži vien tie ir ļoti pretrunīgi un bez zinātniska pamatojuma. Lai atrastu droši ticamu informāciju, meklējiet mājaslapās, kurās informāciju izvieto nozares profesionāļi. Kardioloģe Iveta Mintāle iesaka tādas interneta vietnes kā:

Šajās vietnēs pieejama vērtīga informācija arī par uzturu. Vispirms jānoskaidro informācijas avots, bet vislabāk konsultēties ar savu ārstu.

Ēd tā, kā ēda mūsu vecmāmiņas

Jo mazāk industriāli ražotas pārtikas patērēsim, jo labāk. Ja vēlies ēst pareizi:

Ēd to, ko atpazīst tava vecmāmiņa –svaigu, sezonālu un mājās gatavotu ēdienu, kas nesatur e-vielas, konservantus un garšas pastiprinātājus.

Daži pacienti saka: “Es dzīvoju veselīgi – neēdu maizi, gaļu un kartupeļus.” Visu, protams, vajag ēst ar mēru, taču kāpēc atteikties pavisam? Piemēram, maize satur šķiedrvielas, vitamīnus un glutēnu, kas mums ir vajadzīgs. Ja maize gatavota no miltiem, ūdens, rauga un sāls, bez citām papildu vielām, tas ir ļoti labs produkts. Laba rudzu maize satur arī vairākas mums vajadzīgās minerālvielas, piemēram, kalciju, dzelzi, fosforu.

Vai zināji?

  • Tomāta mizā atrodas likopēns – ļoti aktīvs antioksidants, kas palīdz pasargāt šūnas no bojāšanās. Tomātus termiski apstrādājot, piemēram, sagatavojot ziemai, likopēns izdalās vairāk nekā svaigos tomātos.
  • Skābētie kāposti ziemā ir vislabākais C vitamīna avots. Tie satur arī B grupas vitamīnus un minerālvielas– nātriju, kāliju, kalciju, magniju, fosforu un dzelzi.

Nav laika, lai pagatavotu veselīgu maltīti?

Ja kāds apgalvo, ka viņam nav laika gatavot pašam, tāpēc patērē pusfabirkātus, vajadzētu uzdot sev jautājumu – vai pēc gadiem būs laiks staigāt pie ārstiem, lietot dārgus medikamentus un cīnīties ar sekām?

Neveselīgs uzturs veicina jebkuru hronisku saslimšanu attīstību – sirds un asinsvadu slimības, cukura diabētu, onkoloģiskas saslimšanas. Gatavot veselīgi ne vienmēr nozīmē pavadīt ilgas stundas pie plīts. Ir daudz recepšu ēdieniem, kuri ir pagatavojami ļoti ātri, turklāt nevajadzētu aizmirst arī par dārzeņu lietošanu svaigā veidā.

Kādos gadījumos minerālvielas ir jāuzņem papildus

  • Saslimšanas, kuru rezultātā organismā veidojas kāda mikroelementa deficīts, piemēram, osteoporozes gadījumā jāuzņem papildu kalcijs, bet muskuļu krampju novēršanai ārsts var nozīmēt magniju.
  • Diētu ievērošana. Ja sieviete ievēro striktu diētu, viņai trūkst dabisko šķiedrvielu un ogļhidrātu. Arī ievērojot dažādas monodiētas, kurās tiek lietots viens vai tikai daži produkti, var rasties minerālvielu deficīts.
  • Vegānisms. Var gadīties, ka vegāniem ir nepietiekams dzelzs līmenis, tāpēc papildus ir jālieto B12 vitamīni un dzelzs.

Tomēr atcerieties, ka lēmumu par minerālvielu papildus uzņemšanu vajadzētu pieņemt, tikai konsultējoties ar ārstu!

Minerālvielas grūtniecības laikā

Grūtniecība ir īpaši jutīgs periods, kurā jāseko līdzi analīzēm, īpašu uzmanību pievēršot tam, vai nekrītas dzelzs līmenis. Ja sievietei ir palielināts dzemdes tonuss vai krampji, ginekologs var ieteikt papildus lietot magniju. Dr. Mināle uzskata, ka grūtnieču vitamīni vai B6 vitamīns būtu automātiski jāizraksta visām grūtniecēm. Katrs gadījums ir individuāls, tāpēc ārsts varēs vislabāk izprast, kāds ir grūtniecei piemērots ēšanas režīms un kādas papildu minerālvielas un vitamīni būtu jāizraksta.

Minerālvielas menopauzes laikā

Menopauzes laikā sievietei ievērojami palēninās vielmaiņa, tāpēc par trešdaļu ir jāsamazina uzņemto kaloriju daudzums. Lai ar atlikušo kaloriju daudzumu uzņemtu visas nepieciešamās minerālvielas, vēl vairāk nekā līdz šim ir jāpārdomā sava ēdienkarte. Tiklīdz ēšanas režīmā ir kādas novirzes no normas, parādās lielāks risks saslimt ar dažādām kaitēm:

  • podagru,
  • cukura diabētu,
  • onkoloģiskām slimībām,
  • kardiovaskulārām slimībām.

Kā visvairāk grēkojam

  • Lietojam industriāli ražotus produktus, kuros ir daudz holesterīna, transtaukskābju un cukura, bet maz vitamīnu un minerālvielu.
  • Tā vietā, lai ēstu svaigus augļus, dzeram smūtijus. Blendējot augļus ar metāla nažiem, zināmā mērā iet bojā C vitamīns, turklāt smūtijos ir mazāk šķiedrvielu un vairāk cukura nekā veselos augļos.
  • Nedomājam par dažādību ēdienkartē, bet koncentrējamies uz vienu brīnumlīdzekli, piemēram, pastiprināti dzeram biešu sulu vai lietojam kurkumu, cerot, ka tādējādi tiksim pasargāti no visām kaitēm.

TOP 5 minerālvielas

1. KALCIJS

Veicina asins un kaulaudu veidošanos, piedalās asinsreces reakcijās, ietekmē nervu sistēmas uzbudināmību un muskuļu savilkšanās spēju, regulē šūnu membrānu caurlaidību.

  • Kā uzņemt? Piens un piena produkti, graudaugi, dārzeņi.

2. MAGNIJS

Nozīmīgs kaulaudu, muskuļaudu un nervaudu uzbūvē, paplašina asinsvadus, veicina žults izdali, zarnu peristaltiku.

  • Kā uzņemt? Rieksti, ziedputekšņi, smiltsērkšķu augļi, putraimi, pākšaugi, rudzu maize, kāposti, spināti, kartupeļi, avenes.

3. KĀLIJS

Svarīga nozīme šūnu vielmaiņā, regulē osmotisko spiedienu, nepieciešams nervu impulsu pārvadīšanai un normālai sirdsdarbībai, kopā ar kalciju piedalās asinsreces reakcijās, veicina šķidruma izdali no organisma.

  • Kā uzņemt? Spināti, kartupeļi, žāvētas plūmes, pākšaugi, ķirbji, kāposti, tomāti, upenes, melones, kivi, banāni.

4. DZELZS

Galvenā fizioloģiskā nozīme ir tās piedalīšanās asinsradē, dzelzs nepieciešama arī oksidācijas procesos un šūnu vielmaiņā

  • Kā uzņemt? Olu dzeltenums, gaļa, aknas, rudzu maize, sēnes, piens, siers, pākšaugi, griķi, spināti, puravi, zemenes, upenes.

5. NĀTRIJS

Uztur pastāvīgu osmotisko spiedienu, normalizē šķidruma apmaiņu organismā.

  • Kā uzņemt? Vārāmā sāls, šķiņķis, kūpinātas zivis, siers, maize, skābēti kāposti, marinēti gurķi.

Viss tavai veselībai nepieciešamais ir atrodams tepat Latvijā!

Iegādājies Panagin internetaptieka.lv

08.02.2021.

BEZRECEPŠU ZĀLES. ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
UZMANĪGI IZLASIET LIETOŠANAS INSTRUKCIJU VAI ATBILSTOŠU INFORMĀCIJU UZ IEPAKOJUMA!
KONSULTĒJIETIES AR ĀRSTU VAI FARMACEITU PAR ZĀĻU LIETOŠANU.