Endometrioze un neauglība – kā saslimšana ietekmē iespēju ieņemt bērniņu?

Endometrioze ir sarežģīta un sāpīga saslimšana, kas skar vidēji katru desmito sievieti. Slimība rodas, kad dzemdes gļotādai līdzīgi audi aug ārpus dzemdes, izraisot iekaisumu, rētas un saaugumus. Daudzām sievietēm endometrioze ne tikai izraisa hroniskas sāpes, bet arī apgrūtina iespēju palikt stāvoklī. Izpratne par saikni starp endometriozi un neauglību ir ļoti svarīga, jo agrīna diagnostika un mērķtiecīga ārstēšana var uzlabot reproduktīvos rezultātus. Lai palīdzētu sievietēm saprast, kā rīkoties, ja endometrioze apgrūtina mazuļa ieņemšanas procesu, uz jautājumiem atbild pieredzējis ginekologs Antons Babuškins.

Kad vērsties pie ārsta, ja ir grūtības ieņemt bērniņu?

Saskaņā ar oficiālajām vadlīnijām veselam pārim reproduktīvajā vecumā vajadzētu spēt ieņemt bērniņu gada laikā. Ja gada laikā tas neizdodas, jāvēršas pie ārsta, lai sāktu meklēt problēmas cēloni. Tomēr sievietēm ar endometriozi, īpaši vecākām par 35 gadiem, nevajadzētu gaidīt tik ilgi. Lēmumu par vēršanos pie reproduktologa paciente pieņem kopā ar savu ginekologu individuāli.

Vai endometrioze nozīmē neauglību?

Endometrioze ne vienmēr nozīmē neauglību, tomēr, ja sievietei ar šo diagnozi izdodas palikt stāvoklī, grūtniecība bieži tiek uzskatīta par paaugstināta riska. Pētījumi liecina, ka sievietēm ar endometriozi palielinās riski bērniņu neiznēsāt.

Ideālā variantā, kad sieviete sāk plānot ģimenes pieaugumu, pirmais solis ir vizīte pie ginekologa, kur tiek veikta sonogrāfija, izrunāti visi jautājumi un saņemtas rekomendācijas, kā šo procesu vislabāk virzīt, lai būtu veiksmīgs rezultāts.

Kā tiek ārstēta endometrioze, lai palielinātu sievietes izredzes palikt stāvoklī?

Ja sievietei ir diagnosticēta neauglība, kopā ar reproduktologu tiek veiktas pārbaudes, lai izvērtētu operācijas un medicīniskās apaugļošanas nepieciešamību. Operācijas plāns tiek pielāgots sievietes individuālajam reproduktīvajam mērķim.

Ķirurģiskās ārstēšanas mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk izoperēt endometriozes skartos audus. Tomēr, ja sieviete plāno grūtniecību, īpaši svarīgi ir saudzēt olnīcas, jo tās bieži tiek skartas endometriozes gadījumā.

Pēc operācijas sievietei vidēji tiek dots aptuveni sešu mēnešu periods, lai mēģinātu ieņemt bērniņu dabiski. Ja šajā laikā grūtniecība neiestājas, ieteicams konsultēties ar medicīniskās apaugļošanas (IVF) speciālistu. Pirmajā gadā pēc operācijas iespēja palikt stāvoklī būtiski palielinās, tomēr pēc tam tā pakāpeniski atgriežas sākotnējā līmenī.

01.04.2025.