Endometrioze ir saslimšana, ar kuru saskaras vidēji 5–10 % sieviešu reproduktīvajā vecumā. Tā rodas, kad dzemdes iekšējam slānim (endometrijam) līdzīgi audi ieaug vēdera dobumā, dzemdes blakusorgānos, un retāk arī citās ķermeņa daļās, radot hronisku iekaisumu un veidojot saaugumus. Ginekologs Antons Babuškins norāda, ka jaunākie pētījumi liecina – endometrioze tiek diagnosticēta sievietēm arvien jaunākā vecumā un smagākā formā. Lasi rakstu, lai uzzinātu, kādi ir izplatītākie simptomi un kas šo saslimšanu var izraisīt!

Endometrioze – simptomi un iemesli, kas izraisa saslimšanu
Kādi ir biežāk sastopamie endometriozes simptomi?
- Galvenās sūdzības ir sāpes – izteikti sāpīgas mēnešreizes, kā arī sāpes vēdera izejas un dzimumakta laikā.
- Asiņošana no taisnās zarnas defekācijas laikā.
- Nogurums un nomāktība.
- “Endo Belly” jeb endometriozes puncis – vēdera izejas traucējumi, caureja mēnešreižu laikā, vēdera uzpūšanās.
- Neauglība.
“Vidēji no endometriozes simptomu parādīšanās brīža līdz diagnozes uzstādīšanai paiet septiņi gadi, kuru laikā sievietes sadzīvo ar sāpēm un diskomfortu. Sievietes vadās pēc pieņēmuma, ka mēnešreizēm ir jābūt sāpīgām, un mokās gadiem, kaut gan to būtu iespējams novērst. Pēkšņi parādījušās sāpes, kas iepriekš nav bijušas, ir signāls, ka vajadzētu pārbaudīties,” uzsver ginekologs A. Babuškins.
Kas izraisa endometriozi?
“Mans personīgais iespaids, kā arī informācijas apmaiņa konferenču laikā, apspriežot šo jautājumu ar kolēģiem, liek secināt, ka novērojama tendence – endometrioze parādās arvien jaunākā vecumā, un arvien jaunākām sievietēm ir smagākas izpausmes. Tā ir multifaktoriāla slimība, tāpēc grūti izcelt vienu veicinošu faktoru. To ietekmē vairāki faktori – iedzimtība, dzīvesveids, stress, diēta – visas šīs lietas var veicināt endometriozes attīstību,” skaidro Antons Babuškins.
Tāpēc ir svarīgi pievērst lielāku uzmanību pusaudzēm. Meitenēm, kuru mammām ir diagnosticēta endometrioze, būtu jāapsver laicīga diagnostika un, ja ginekologs iesaka, hormonālās kontracepcijas lietošanas uzsākšana, lai nepieļautu endometriozes pasliktināšanos jau jaunībā.