Dzemdes miomas ārstēšana – ļoti individuāls process

Sievietesveseliba.lv saruna ar ginekoloģi, dzemdību speciālisti Dr. Daci Matuli par dzemdes miomu.

Es iedrošinu ikvienu sievieti, kurai ir diagnosticēta dzemdes mioma vai ir tikai radušās aizdomas, ka parādījušies miomas simptomi, apmeklēt ginekologu un kopīgi meklēt labāko risinājumu, lai varētu izprast savu slimību. Svarīgi izprast miomu kā labdabīgu veidojumu, kas var augt un veicināt asiņošanu, bet ir iespējams novērot tās dinamiku un kopā ar ginekologu izvēlēties optimālu miomas ārstēšanas taktiku. Aicinu uzticēties savam ārstam!

Vai ir atbilde uz jautājumu – kāpēc man ir izveidojusies mioma?

Kā, kāpēc, no kā rodas – nav vienas atbildes. Tā ir daudzu faktoru mijiedarbība, kur ļoti būtisks ir arī hormonālais faktors. Miomas palaidējmehānisms var būt hiperestrogenēmija jeb stāvoklis, kas biežāk veidojas sievietēm pēc 35 gadu vecuma, kad olnīcu darbības izmaiņu dēļ izdalās lielāks estrogēnu daudzums. Tieši tāpēc menopauzē, kad olnīcu funkcija izsīkst, mioma pakāpeniski samazinās un beidzas.

Ļoti bieži miomas riska faktors ir dzemdes trauma. Visklasiskākā ir ķeizargrieziena operācija, kad tiek traumēts muskulis, viss tiek pārgriezts, un šī muskuļa trauma ir palaidējmehānisms, lai sāktu veidoties nepareiza muskuļšūnu sašķetināšanās, savērpšanās.

Vēl ir dažādas traumatiskas invazīvas procedūras dzemdes dobumā, kas var veicināt miomas rašanos, bet ir ļoti raksturīgi tas, ja mātei ir mioma un vecaimātei tā ir, tad meitai, visticamāk, arī būs.

Vadlīnijās kā dzemdes miomas attīstības riska faktori tiek minēti: menstruācijas pirms 10 gadu vecuma, aptaukošanās, uztura paradumi (palielināts sarkanās gaļas patēriņš), alkohola lietošana, ģimenes anamnēzē dzemdes mioma, hronisks stress, hipertensija.

Vai iespējama grūtniecība, ja ir mioma?

Grūtniecības laikā miomas dēļ var būt sarežģījumi, tā ir jānovēro, un atbilstoši miomas izmēriem un sievietes sūdzībām jāizvēlas ārstēšanas taktika. Principā, ja ir mioma, grūtniecība ir iespējama, bet tā var būt ar izaicinājumiem.

Nereti pirms grūtniecības izoperē miomas mezglus un pēc noteikta laika, kāds ir pēc operācijas atļauts, plāno grūtniecību, bet gadās jau, ka mazuļi paši nejautājot atnāk, pasteidzas.

Man ir pazīstams viens ārkārtīgi jauks puisītis, kurš aizsākās aiz trim milzīgiem astoņus centimetrus lieliem miomas mezgliem. Kad iestājās grūtniecība, es sonogrāfijā ieraudzīju to mazo puisīti – embriju, kas tur bija mazmazītiņš, – un trīs milzīgas miomas. Māmiņa grūtniecības laikā izskatījās tā, it kā viņa nēsātu dvīņu grūtniecību –  bija bēbītis un miomas mezgli. Laimīgā kārtā placenta un asins apgāde auglim bija tādā vietā, kur miometrijs nebija bojāts, un bērniņš varēja turpināt augt un attīstīties. Viss beidzās ļoti laimīgi, lai gan grūtniecība noritēja samērā dramatiski – māmiņa trīs reizes grūtniecības laikā nokļuva slimnīcā ar izteiktām sāpēm, tomēr puisītis izkaroja savu vietu, un Stradiņa slimnīcā laimīgi tika veikts ķeizargrieziens.

Starp citu, kaut grūtniecība, kad sievietei ir mioma, ir izaicinājums, krūts barošanas laikā daudzas miomas samazinās, varbūt pat izzūd, jo tām apkārt veidojas tādas kā kapsuliņas, kas neļauj atkal augt no jauna. Krūts barošana ir ļoti laba terapija.

Kādas ir dzemdes miomas terapijas iespējas?

Miomas ārstēšana ir ļoti individuāls process. Piemērotākā ārstēšana būs atkarīga no daudziem faktoriem, piemēram, no sūdzībām, no miomas izmēra, tās izpausmēm, no tā, kādā vecumā ir sieviete, vai viņai ir bērni, vai viņa plāno vēl dzemdēt vai neplāno to darīt, vai viņa vēlas saglabāt dzemdi vai nevēlas to saglabāt. Un katrā situācijā mums ir jānonāk pie sievietei labākā risinājuma, mēs nevaram situāciju vispārināt, jo iespējas ir dažādas.

Mums ir pieejama medikamentozā jeb farmakoloģiskā ārstēšana, kā arī ķirurģiskā un radioloģiskā ārstēšana. Pa kuru ceļu iesim, ir atkarīgs ne tikai no miomas augšanas, bet arī no sievietes vēlmes un tā, kurā reproduktīvā stadijā viņa atrodas.

Ir sievietes, kuras, tuvojoties menopauzei, saka: es negribu par to vairs uztraukties, es negribu asiņot, – un viņas iet uz dzemdes operāciju. Viņām tiek atstātas olnīcas un dzemdes kakls. Un pēc tam ir fantastiska iespēja lietot menopauzes hormonālo terapiju – transdermālus (uz ādas uzpūšamus) estrogēnus, kam praktiski nav nekādu risku, toties viņām atgriežas dzīves kvalitāte.

Savukārt ir sievietes, kas dažādu iemeslu dēļ nevēlas ķirurģisku ārstēšanu, vai arī tā nav viņai piemērota. Tie var būt gan psiholoģiski aspekti, kad sieviete nevēlas zaudēt dzemdi, gan vēlme pēc grūtniecības, gan arī saistīti ar sievietes vispārējo stāvokli -  tās var būt dažādas blakussaslimšanas, riska faktori, kontrindikācijas ķirurģiskai ārstēšanai

Ir dažādi ceļi, pa kuriem iet, bet pats galvenais ir sievietes vēlmes un individuālā pieeja.

Kuros gadījumos miomas ārstēšanai tiek nozīmēta tieši medikamentozā terapija?

Medikamentozo terapiju nosaka pirms ķirurģiskās terapijas, lai mazinātu miomas izmēru un operācija būtu vieglāka, kā arī to lieto noteiktu laika periodu, lai atvieglotu ar dzemdes miomu saistītos simptomus un sūdzības. Ir vairāki medikamenti, un tie ir jāpiemeklē individuāli.

Piemēram, ir iespējama specifiska dzemdes miomas simptomu terapija, kas novērš stipro asiņošanu un mazina miomas izmērus, tādejādi, attālina nepieciešamību pēc operācijas. Medikamentā esošā aktīvā viela, iedarbojas uz dzemdes muskuļu slāņa izmanītajām šķiedrām, apturot to augšanu, samazinot miomas tilpumu, kā arī dzemdes tilpumu līdz pat 50%. Ja ir nepieciešams veikt operāciju, samazinātus miomas mezglus ir daudz vieglāk operēt un tas rada mazāku dzemdes traumu. 

Ņemot vērā, ka mioma skar ne tikai sievietes pirms menopauzes laikā, bet arī jaunas sievietes, kuras vēl plāno ģimeni, medikamentozā terapija var sniegt ļoti būtiskus ieguvumus. Tā kā terapijas rezultātā mioma samazinās, ir lielākas iespējas, ka var iestāties grūtniecība. Gribu uzsvērt šos taustāmos labumus, ko saņemam no medikamentozās terapijas lietošanas – bērniņus. Šī terapija ir pieejama arī Latvijā un ir 100% kompensēta sievietēm ar vidēji smagu un smagu dzemdes miomas simptomu ārstēšanai.

Kā saņemt medikamentozo terapiju miomas ārstēšanai
Dzemdes miomas ārstēšanas nepieciešamību izsver ārstējošais ginekologs, balstoties uz pacientes sūdzībām un objektīviem novērojumiem. Medikamentozās terapijas kompensāciju 100% apmērā var izrakstīt ārsts ginekologs, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, vidēji smagu līdz smagu dzemdes miomas simptomu ārstēšanai pieaugušām sievietēm reproduktīvā vecumā. Valsts kompensē dzemdes miomas ārstēšanu, nepārsniedzot divu gadu periodu.

Sievietēm, kurām menopauze nav tālu, ir iespēja nozīmēt arī hormonālo intrauterīno sistēmu  jeb spirāli, kas ļauj sagaidīt menopauzes periodu, kad menstruācijas dabīgi beidzas un miomas izzūd. 50% tās kompensācija ir pieejama, ja sievietei ir patoloģiska dzemdes asiņošana un ir pierādīta dzemdes iekšējā slāņa – endometrija – nepareiza attīstība, ja tur ir endometrija hiperplāzija. To arī var izrakstīt ārsts ginekologs, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.

29.01.2024.