Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par cilvēka papilomas vīrusu

cilvēka papilomas vīruss ir vīrusu grupa, kas ir ārkārtīgi izplatīta visā pasaulē, un katrs var ar to inficēties. Ja imunitāte nespēj pret to aktīvi aizsargāties, tas var atstāt negatīvas sekas uz veselību, kā arī izraisīt saslimšanu ar dzemdes kakla vēzi. Lasi atbildes uz jautājumiem un uzzini, kā sevi no tā pasargāt!

1. Kas ir cilvēka papilomas vīruss (CPV)?

CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Ir sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, dzimumorgānu kārpas.

Savukārt augsta riska tipi var veicināt izmaiņas dzemdes kakla, maksts, ārējo dzimumorgānu, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles dobuma gļotādas šūnās, kas izraisa priekšvēža un pēc tam arī vēža attīstību. Visbiežākie dzemdes kakla vēža izraisītāji ir CPV 16. un 18. tips – aptuveni 72% no visiem dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju gadījumiem saistīti tieši ar šiem CPV tipiem.

2. Kāda ir CPV vīrusa saistība ar dzemdes kakla vēzi?

Galvenais (>99%) dzemdes kakla vēža cēlonis ir augsta riska CPV ilgstoša atrašanās gļotādas šūnās. Pētījumi ir pierādījuši, ka, lai izveidotos pirmās priekšvēža izmaiņas, ir jāpaiet vismaz 3 gadiem, savukārt priekšvēža izmaiņu attīstība līdz ļaundabīgiem veidojumiem veidojas aptuveni 10 līdz 15 gadus pēc inficēšanās ar CPV.

3. Kāda ir CPV vīrusa izplatība

CPV vīruss ir ļoti bieži sastopams, un ar to var inficēties katrs - tas tiek pārnests dzimuma sakaru vai sadzīves kontaktu laikā. CPV savas dzīves laikā iegūst ~80% sieviešu. Gan vīrietis, gan sieviete var kļūt par CPV vīrusa nēsātāju, nejūtot specifiskas izmaiņas. Ņemot vērā to, ka inficētais cilvēks nemana nekādas saslimšanas pazīmes, viņš var inficēt savu dzimumpartneri. Tā kā cilvēka imūnā sistēma aktīvi darbojas pret CPV, vairums CPV infekciju (90%) izzūd pašas no sevis - laika periodā no dažiem mēnešiem līdz pat diviem gadiem, neatstājot negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību un neliekot pat nojaust par savu esamību. Tomēr ir tādi CPV veidi, kas izraisa saslimšanu ar ļaundabīgām slimībām.

4. Kā var inficēties ar CPV?

Ar CPV inficēties un kļūt par tā nēsātāju var ikviens, nejūtot nekādas izmaiņas savā veselības stāvoklī, kā arī inficēt savu partneri. Inficēšanās notiek tieša kontakta laikā caur ādu vai gļotādu. Visbiežāk tas notiek seksuāla kontakta ceļā, gan vagināla, gan anāla, gan arī orāla seksuāla kontakta gadījumā.

5. Vai var inficēties ar CPV, ja tiek lietots prezervatīvs?

Inficēšanās risku ar CPV var mazināt, lietojot prezervatīvu. Tomēr pilnībā izvairīties no inficēšanās nav iespējams. Jo CPV vīruss var atrasties uz ādas vai gļotādas virsmas, kas netiek noklāta ar prezervatīvu.

6. Kā es varu uzzināt, vai esmu inficējusies ar CPV?

Latvijā  sievietes vecumā no 25 līdz 70 gadiem reizi trijos gados saņem uzaicinājuma vēstuli veikt dzemdes kakla citoloģisko iztriepi. Vizīte pie ginekologa, kuram ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, un uztriepes izmeklēšana ir bez maksas.

  • Analīzes tiek veiktas, paņemot uztriepi no dzemdes kakla.
  • Uztriepe tiek nosūta uz laboratoriju.

Ārsts citologs analizē paņemto materiālu un pārbauda, vai šūnās ir pataloģiskas izmaiņas.
Ja šajās analīzēs tiek konstatētas pataloģiskas izmaiņas, ārsts nozīmē valsts apmaksātu CPV noteikšanas testu.

Ja vēlies uzzināt, vai esi inficējusies ar CPV ārpus skrīniga programmas algoritmam , var vaicāt ginekologam šo izmeklējumu, bet tādā gadījumā tas būs maksas pakalpojums.  CPV klātbūtne vēl nenozīmē, ka izveidosies dzemdes kakla priekšvēža izmaiņas, jo 90% gadījumu organisma imūnās šūnas atbrīvosies no vīrusa 6-24 mēnešu laikā.

7. Kā es varu sevi pasargāt no CPV infekcijas?

Vissefektīvākā aizsardzība pret biežāk sastopamajiem CPV vīrusa tipiem ir vakcinācija. Latvijā meitenes no 12 līdz 18 gadu vecumam un zēni no 12 līdz 14 gadu vecumam bez maksas var saņemt var saņemt vakcīnu pret deviņiem CPV tipiem, to skaitā septiņiem biežāk sastopamajiem augsta riska onkogēnajiem tipiem, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi un citu lokalizāciju onkoloģiskas saslimšanas, peimēram, maksts, vulvas, anālā kanāla, dzimumlocekļa, mutes/rīkles dobuma vēzi.

Vakcināciju par maksu var veikt arī pēc 18 gadu vecuma, jo vakcīna savu efektivitāti pētījumos ir pierādījusi no 9 -45 gadu vecuma gan sievietēm, gan vīriešiem. Konsultējies ar savu ginekologu vai ģimenes ārstu par vakcīnas pieejamību.

8. Vai arī zēniem  ir ieteicama vakcīna pret CPV?

Jā, CPV vakcīna tiek rekomendēta gan zēniem, gan meitenēm.  Arī zēnus apdraud labdabīgas dzimumorgānu papilomas, mutes/rīkles dobuma vēzis, anālā kanāla un dzimumlocekļa ļaundabīgs audzējs.

Jau vairāk kā 30 valstis uzsākušas arī zēnu vakcināciju valsts programmu ietvaros.

9. Vai arī pēc 18.gadu vecuma var vakcinēties pret CPV?

Vakcinēties var jebkurš vecumā no 9-45 gadiem. Piegaušajiem vakcinācijas izmaksas jāsedz ir pašiem.

10. Kas var palīdzēt atbrīvoties no CPV?

Ja ir konstatēta CPV infekcija un ginekologs rekomendē turpināt novērošanu un atkārtotu vizīti pēc 6 vai 12 mēnešiem, tad šajā periodā bojājumu novēršanas nolūkos sieviete var lietot vaginālo gēlu Papilocare, kas veido aizsargbarjeru – aizsargplēvīti dzemdes kakla gļotādā. Tas kavē CPV integrāciju jeb iesaistīšanos šūnā, novēršot jaunu bojājumu veidošanos, un darbojas kā papildu līdzeklis jau radušos bojājumu ātrākai izzušanai. Tas ir dabīgs lokāls līdzeklis, kas palīdz izvadīt CPV no  šūnām.

11. Kas ir Papilocare gēla sastāvā?

Papilocare sastāvā ir 7 dabīgas vielas. Sastāvdaļas, kas uz dzemdes kakla un maksts gļotādas palīdz veidot pie gļotādas pielīpošu  želeju. Tā rada aizsargplēvīti uz gļotādas, kas ir produkta aizsargbarjeras veidošanas funkcijas pamatā.

  • hialuronskābes niosomas: to galvenā iedarbība ir virspusējo audu mitrināšana, kas  nodrošina elastīgumu;
  • ß-glikāna niosomas: pateicoties savām antioksidanta īpašībām, tās saglabā ādas un gļotādu dabisko struktūru un funkcionalitāti;
  • Centella asiática: gļotādu atjaunojoša iedarbība;
  • Coriolus versicolor ekstrakts: reepitelizācijas un atjaunojoša iedarbība uz bojājumiem un mikrobojājumiem dzemdes kakla un maksts zonā;
  • Nīma ekstrakts: mīkstinoša iedarbība, kas pastiprina dabisko dzīšanas procesu;
  • BioEcolia®: probiotiķis, kas stimulē labvēlīgās bakteriālās floras augšanu un atjauno mikrofloras līdzsvaru dzemdes kakla un maksts zonā;
  • alvejas ekstrakts: mitrinoša iedarbība, reepitelizācijas un atjaunojoša iedarbība dzemdes kakla un maksts zonā

Kā strādā vaginālais gels Papilocare?

https://www.youtube.com/watch?v=1bnv6l8cyyU

13.10.2022.

PAPILOCARE VAGINĀLAIS GELS