Glābējsilīte – risinājums krīzes situācijā, lai bērns izdzīvotu

Par pamudinājumu radīt Glābējsilītes Latvijā kļuva atkritumos atrastie jaundzimušie bez dzīvības pazīmēm un informācija par to, kā citviet pasaulē mēģina šādas traģēdijas novērst. “Ideja veidot glābējsilītes Latvijā radās pirms vairāk nekā 15 gadiem, iepazīstoties ar čehu kolēģu iniciatīvu. Dzīvojot ar šo domu, mums radās pārliecība, ka šāds projekts Latvijai ir ļoti nepieciešams, lai arī pirmajā brīdī šķita pat nerealizējams. Saprotot, ka projekts jau ir bijis izšķirošs 61 bērna dzīves ceļā, raisās ļoti daudz emociju – gan prieks, gan sāpes, ka šādas izvēles ir notikušas, bet tas pierāda Glābējsilītes nepieciešamību,” stāsta Evita Jaunzeme, Gedeon Richter pārstāvniecības Latvijā vadītāja.

Kas ir Glābējsilīte jeb Baby Box?

Glābējsilītes projekta būtība ir sniegt atbalstu krīzes un izmisuma brīdī sievietes veselībai un labklājībai visos tās aspektos. Tā ir arī ļoti sāpīga izvēle, kurai var būt dažādi iemesli – šķietami nepārvaramas finansiālas grūtības, vardarbība vai atkarības, psihoemocionālas problēmas un citi.

Latvijā visas glābējsilītes atrodas slimnīcas teritorijā. Glābējsilīte ir īpaši izveidotas durtiņas, kuras atverot, bērnu var ielikt zīdaiņu gultiņā. Mazuli tur var atstāt anonīmi, jo glābējsilītes netiek īpaši novērotas vai apsargātas. Aizverot glābējsilītes durtiņas, no ārpuses tās atvērt vairs nevar. Kad durtiņas tiek aizvērtas, medicīnas iestādē atskan skaņas un gaismas signāls. Glābējsilītes durtiņas ir bloķētas līdz brīdim, kad medicīnas personāls ir paņēmis mazuli. Apmēram 1–2 minūtēs pēc signāla atskanēšanas pie glābējsilītes gultiņas ierodas medicīnas personāls, kas nekavējoties sniedz bērnam nepieciešamo medicīnisko palīdzību, kā arī informē atbildīgās institūcijas – policiju un bāriņtiesu.

Personu, kura ievieto mazuli glābējsilītē, nemeklē, ja bērnam netiek konstatēti miesas bojājumi vai ja kopā ar bērnu nav atstāti dokumenti, kas identificē bērna vecākus, un ja mazulis nav izsludināts meklēšanā. Ja bērns nav pasludināts kā pazudis un nav zināmi bērna vecāki, viņam tiek piešķirts atradeņa statuss, kas ļauj uzreiz uzsākt adopcijas procesu.

Šobrīd Latvijā ir 8 glābējsilītes:

  • Rīgā, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā;
  • Liepājā, Liepājas reģionālajā slimnīcā;
  • Daugavpilī, Daugavpils reģionālajā slimnīcā;
  • Ventspilī, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā;
  • Rēzeknē, Rēzeknes slimnīcā;
  • Madonā, Madonas slimnīcā;
  • Valmierā, Vidzemes slimnīcā;
  • Jelgavā, Jelgavas pilsētas slimnīcā.

Glābējsilītē atstāto bērnu viņa bioloģiskie vecāki var atgūt līdz brīdim, kad bērns tiek nodots adoptētāju aprūpē. Pirmsadopcijas periods var turpināties līdz sešiem mēnešiem.  Par bērna atgriešanos pie bioloģiskajiem vecākiem lemj bāriņtiesa, rūpīgi izvērtējot notikušā iemeslus.

Kur meklēt palīdzību krīzes situācijā?

Ja grūtniece vai jaunā māmiņa ir nonākusi krīzes situācijā, netiek saņemts atbalsts no partnera un ģimenes, rodas šaubas par savām spējām audzināt bērniņu, vai nav iespējams tikt galā ar savām emocijām, ir svarīgi atcerēties, ka apkārt ir cilvēki, kas var un vēlas palīdzēt.

GRŪTĀ BRĪDĪ NEPALIEC VIENA! Zvani uz vienoto krīzes tālruni, lai rastu risinājumu: 116123. Tā ir iespēja saņemt bezmaksas emocionālu atbalstu, tikt uzklausītai un būt atbalstītai.

Lai palīdzētu rast risinājumu un mudinātu palikt kopā ar savu bērnu, jo bērnam vislabāk ir būt kopā ar bioloģiskajiem vecākiem, atbalsta iespējas var meklēt arī glābējsilītes mājas lapā www.babybox.lv, kurā ir apkopotas organizācijas un individuālas personas, tai skaitā PEP mammas, kuras gatavas bez maksas atbalstīt grūtnieci un jauno māmiņu emocionāli un praktiski. Vairāk informācijas par to, kur meklēt palīdzību katrā reģionā: https://babybox.lv/mekleju-palidzibu/

Savukārt, ja vari un vēlies palīdzēt sniegt emocionālu vai praktisku atbalstu no tīras sirds un bez atlīdzības, piesakies, aizpildot anketu: https://babybox.lv/velos-palidzet/.

Kā atbalstīt Glābējsilītes?

Glābējsilītes ir visos Latvijas reģionos un šobrīd nav plānots paplašināt to skaitu. Tomēr izmaksas neapstājas izveides brīdī, jo esošās glābējsilītes darbojas jau vairāk nekā 10 gadus un tām regulāri ir jāveic “tehniskā apskate”, atjaunojot un uzturot labā stāvoklī. Tā kā glābējsilītēm ir jādarbojas nevainojami – automātiski jāaizveras un jānofiksējas durtiņām, jādarbojas skaņas signālam, ļaujot mazulim būt drošībā, ir nepieciešams tūlītēji rīkoties tehnisku problēmu gadījumā, piemēram, ja spēcīga vētra radījusi bojājumus.

Kopā varam izveidot “drošības spilvenu”, lai glābējsilītes darbotos un būtu pieejamas brīdī, kad tas ir visvairāk nepieciešams. Tavs ziedojums tiešām palīdzēs!

Uzzini vairāk, kā atbalstīt: https://babybox.lv/par-projektu/ka-atbalstit/

“Droša vieta bērna dzīvībai ir ļoti svarīgs iemesls, lai atbalstītu projektu! Mēs, Gedeon Richter komanda, esam ļoti lepni, ka esam šīs idejas aizsācēji Latvijā un turpinām to atbalstīt, jo patiesi saprotam tās nozīmi un vērtību. Katrs labais darbs, ko paveicam, padara mūs par labāku sabiedrību kopumā! Aicinām sajust un rīkoties, atbalstot  un ziedojot Glābējsilītēm – vietām bērna dzīvībai uzturēšanai visā Latvijā!” aicina Evita Jaunzeme, Gedeon Richter pārstāvniecības Latvijā vadītāja.

21.11.2024.